Miesięczne archiwum: Wrzesień 2022

Wojewódzkie Dożynki w Branicach 4.09.2022 r.

4.09.2022 uczestniczyliśmy w Wojewódzkich Dożynkach W Branicach.Przepiękne święto świetnie zorganizowane a od koron dożynkowych trudno było oderwać wzrok.Dziękujemy Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego za umożliwienia nam uczestniczenia w tak wspaniałej uroczystości.

Zdjęcia wyk..Kubalańca,A.Czarnecka,T.Sokołowska,J.Szlengel

w zakładce  GALERIA

 

Wycieczka do Biedrzychowic i Głogówka

W kolejnej wycieczce z cyklu „Turystycznie po Opolszczyżnie” wzięli udział członkinie i członkowie Koła „Zaodrze” PZERiI w ramach współpracy FSSWO.

31.08.2022r. członkinie i członkowie Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego wraz z aktywnymi seniorami ze swoich środowisk uczestniczyli w kolejnej wycieczce z cyklu: „TURYSTYCZNIE PO OPOLSZCZYŹNIE” współfinansowanej ze środków Samorządu Województwo Opolskiego. Organizatorem wycieczki było Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu / BOZS ,z którym współpracujemy już od lat. Tym razem byliśmy w Biedrzychowicach, gdzie Pani Róża oprowadzała nas po Farskiej Stodole opowiadając historię niemalże każdej rzeczy, którą zgromadziła w tej przepięknie urządzonej przestrzeni muzealnej. Podziwialiśmy Jej pasję, miłość do miejscowości, w której się urodziła, w której żyli Jej rodzice, dziadkowie i prapradziadkowie. Z wielką pieczołowitością i miłością gromadzone przedmioty tworzą piękny obraz historii nie tylko Biedrzychowic, ale i całego Śląska. To była prawdziwa uczta dla duszy!

W Głogówku natomiast Pani Przewodniczka opowiedziała nam historię zamku i rodu Oppersdorffów – śląskich arystokratów. Zamek zachwyca kubaturą, tylko szkoda, że jest zdewastowany i czeka na odrestaurowanie! Zwiedziliśmy także kościół pw. Św. Bartłomieja. Jest to przepiękna gotycka świątynia, której nie można pominąć podczas zwiedzania. Zachwycił nas także kościół Św. Franciszka, którym od wieków opiekują się Franciszkanie. We wnętrzu kościoła znajduje się domek loretański, którego fundatorem był Jerzy III Oppersdorff. W domku tym znajduje się kopia figury Matki Boskiej z Loreto.

Dziękujemy organizatorom za wspaniale zorganizowaną wycieczkę. Do zobaczenia na kolejnej!

Zdjęcia w zakładce  GALERIA wyk.L.Kubalańca,A.Czarnecka,T.Sokołowska