Miesięczne archiwum: Maj 2022

Wycieczka do Wrocławia

 

12.05.2022 na zaproszenie Sekcji Emerytów ZNP członkinie i członkowie Koła „Zaodrze” PZERiI uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Wrocławia, podczas której odwiedziliśmy Panoramę Racławicką i zwiedziliśmy Hydropolis. Panorama Racławicka jest po remoncie i zrobiła na nas wielkie wrażenie. Inicjatorem pierwszej polskiej panoramy był malarz Jan Styka, który w ten sposób pragnął uświetnić setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, przedstawiając bohaterstwo  i  zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez Aleksandra Tormasowa. Uroczyste udostępnienie panoramy odbyło się  5 czerwca 1894r we Lwowie.  Po wielu perturbacjach wojennych i powojennych, panorama ponownie została udostępniona publiczności 14.czerwca 1985r . Wielkie wrażenie robią obrazy batalistyczne rysowane w naturalnej wielkości, wysiłek walczących żołnierzy, którzy jakby zostali na moment zatrzymani w kadrze. Wysiłki koni podczas bitwy przedstawione przez Kossaka oddają w pełni zmagania żołnierzy. Warto było odświeżyć sobie karty z naszej historii i przenieść się   do odległych , a jakże nam bliskich, czasów walki o niepodległość Polski.

Następnie udaliśmy się do Hydropolis. Jest to unikatowe centrum wiedzy o wodzie, które łączy  edukację z nowoczesną  formą wystawienniczą. Hydropolis zlokalizowane jest w XIX-to wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Spacer po tym obiekcie dostarczył nam wielu wrażeń, poszerzył znacznie wiedzę o występowaniu wody na ziemi i w kosmosie.

Wspaniała „podróż” z wodą w roli głównej.

Po smacznym obiedzie, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Opola.

Dziękujemy Teresie Sokołowskiej, Przewodniczącej Sekcji Emerytów ZNP Opole za zaproszenie do udziału w wycieczce. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Zdjęcia z wycieczki zamieszczamy w galerii