Miesięczne archiwum: Listopad 2014

Andrzejki

Andrzejkowe wróżby

Andrzejki – dzień świętego Andrzeja, to święto pochodzące ze Szwecji. Święty Andrzej jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji.Około dnia św. Andrzeja kończy się rok kościelny a rozpoczyna Adwent, w tradycji ludowej w tym dniu chłopcy i dziewczęta z roztopionego wosku zgadywali, kto pierwszy ożeni się lub wyjdzie za mąż. Wróżby te nazywano właśnie „andrzejkami”, a zwyczaj w formie różnorodnych zabaw przetrwał do dziś. W ikonografii św. Andrzej Apostoł posiada od początku indywidualne cechy. Przedstawiany jest jako starszy mężczyzna o gęstych, siwych włosach i krzaczastej, krótkiej brodzie. Jako apostoł nosi długi płaszcz. Czasami ukazywany jest jako rybak w krótkiej tunice. Powracającą sceną w sztuce religijnej jest chwila jego ukrzyżowania. Krzyż świętego Andrzeja – forma krzyża (grecka litera Χ), której pochodzenie wiąże się z podaniem o ukrzyżowaniu głową w dół Andrzeja Apostoła. Formę krzyża świętego Andrzeja mają znaki drogowe ustawiane przy przejazdach kolejowych.
Wróżby „ ANDRZEJKOWE”

1. Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).

2. Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).

3. Jeśli ucięta przez pannę w dniu świętego Andrzeja gałązka wiśni lub czereśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła liczyć na rychłe pójście za mąż (powszechne).

4. Losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu np. listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka z czepka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

5. Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.

6. Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.

7. Strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.

8. Dziewczyny rzucały psu kulki z ciasta oznaczające wybranych chłopców i czekały, którą zje jako pierwszą.

9. Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).

10. Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).

11. Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej,a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn. (wróżba nowoczesna, znana w całej Polsce) .

Przysłowia „ ANDRZEJKOWE”

1. Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
2. Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
3. Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
4. Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
5. Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
6. Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
7. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
8. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.
9. Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży sto dni śnieg w polu leży ,
10. Na święty Jędrzej szukają baby przędzy,
11. Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy i suszy,
12. Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.

Jest także patronem małżeństw, podróżujących, rybaków, rycerzy, woziwodów, rzeźników, orędownik zakochanych, wspomaga w sprawach matrymonialnych i wypraszaniu potomstwa.

Harmonogram pracy kawiarenki

Rozpoczynamy działalność w kawiarence!

Przypominamy adres: Prószkowska 7 (XI piętro).

[Wejście po naciśnięciu metalowego przycisku na domofonie]

Członkowie Koła PZERI „Zaodrze” będą pełnić dyżury w kawiarence :

do południa: w każdy piątek od godz. 10:00 – 12:00,

po południu:w każdy wtorek od godz. 16:00 – 18:00

W kawiarence można szlifować swoje umiejętności z obsługi komputera pod okiem życzliwych koleżanek i kolegów, napić się kawy, herbaty , posłuchać muzyki i pogawędzić w miłym towarzystwie. Kawiarenka służy integracji całej społeczności osiedla „Zaodrze” i jest dostępna dla wszystkich chętnych.

Ponadto, przyjmujemy również zapisy na kurs komputerowy prowadzony przez profesjonalistę, który odbędzie się w miesiącu styczniu 2015 roku. Prosimy o zgłaszanie się, bo ilość miejsc jest ograniczona.

Zarząd Koła PZERI „Zaodrze” , tak jak dotychczas, zbiera się w każdy wtorek w godz. 10:00 – 12:00 w siedzibie Administracji Osiedla „Zaodrze” . Podczas dyżurów można zapisać się do Koła, uzyskać  informacje o naszej działalności, a także czynnie włączyć się do pracy w Kole. Każda inicjatywa jest mile widziana.  Serdecznie zapraszamy.

Kawiarenka otwarta

W dniu 21.XI.2014 została otwarta kawiarenka internetowa  Koła  PZERI  „Zaodrze „. Uroczystość otwarcia zaszczycili swą obecnością:

Franciszek Dezor – Prezes OSM „Przyszłość”

Helena Chrzanecka – członek Zarządu Okręgu P ZERIw Opolu

Zygmunt Kalinowski – Przewodniczący Rady Osiedla „Zaodrze”

Henryk Adamowicz – Kierownik Administracji Osiedla „Zaodrze”

Marcin Duda – Przewodniczący Komisji Społ.-Samorz.  R.O.”Zaodrze”

Edward Bujnicki – Przewodniczący Komitetu Domowego

Przedstawiciel Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Opole.

Spotkanie odbyło się przy domowych wypiekach członkiń koła, kawie i herbacie.  Zebranych przywitał Przewodniczący Koła PZERI „Zaodrze” Jerzy Szlengel. Przedstawił historię powstania kawiarenki, podziękował Prezesowi OSM i Przewodniczącemu R.O.        za wsparcie i pomoc przy  jej organizacji.  Helena Chrzanecka pogratulowała przedsięwzięcia,wspaniałej organizacji i gustownego wystroju kawiarenki. Podkreśliła,       że jest to pierwsza tego typu kawiarenka PZERI w Opolu. Franciszek Dezor podkreślił,             że integracja mieszkańców na wszystkich osiedlach OSM „Przeszłość” jest priorytetem działania Zarządu i w dalszym ciągu będzie pilnie śledził nasza działalność a także ją  wspierał. Zygmunt Kalinowski zwrócił uwagę na fakt iż kawiarenka ta służyć będzie nie tylko Kołu PZERI „Zaodrze” ale także Klubowi, który działa przy Administracji Osiedla. Wspólnie zostanie opracowany harmonogram spotkań. W podsumowaniu części oficjalnej głos zabrał przedstawiciel Biura Organizacji Pozarządowych  Urzędu Miasta, który  przedstawił działalność biura i zachęcił do współpracy . Po części oficjalnej rozmowy przyjęły charakter towarzyski, poruszano tematy związane z działalnością Okręgu PZERI oraz Spółdzielni Mieszkaniowej. Uroczystość przebiegła w miłej i przyjacielskiej atmosferze. W najbliższym czasie Zarząd Koła PZERI „Zaodrze” wspólnie z Klubem przedstawią harmonogram spotkań i szkoleń w kawiarence.

Zdjęcia z uroczystości otwarcia znajdują się w Galerii.

Otwarcie kawiarenki internetowej 21.11.2014 r.

21.XI.2014 roku planujemy otwarcie kawiarenki internetowej, która zlokalizowana jest w budynku przy ul. Prószkowskiej 7 ( XI piętro).

Kawiarenka posiada 5 komputerów, które zostały nam przekazane przez Wojewodę Opolskiego.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość” użyczyła nam pomieszczenie i  wyposażyła naszą kawiarenkę w niezbędne meble. Kawiarenka będzie miejscem spotkań emerytów, rencistów i inwalidów naszego osiedla.W niedługim czasie będzie zorganizowane szkolenie komputerowe, a także będą tam się  odbywać niektóre zajęcia w ramach pracy Klubu Osiedla „Zaodrze” OSM”Przyszłość

Harmonogram zajęć w Kawiarence zostanie wkrótce opracowany.