Wszystkie wpisy, których autorem jest Jerzy

Wojewódzkie Dożynki w Branicach 4.09.2022 r.

4.09.2022 uczestniczyliśmy w Wojewódzkich Dożynkach W Branicach.Przepiękne święto świetnie zorganizowane a od koron dożynkowych trudno było oderwać wzrok.Dziękujemy Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego za umożliwienia nam uczestniczenia w tak wspaniałej uroczystości.

Zdjęcia wyk..Kubalańca,A.Czarnecka,T.Sokołowska,J.Szlengel

w zakładce  GALERIA

 

Wycieczka do Biedrzychowic i Głogówka

W kolejnej wycieczce z cyklu „Turystycznie po Opolszczyżnie” wzięli udział członkinie i członkowie Koła „Zaodrze” PZERiI w ramach współpracy FSSWO.

31.08.2022r. członkinie i członkowie Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego wraz z aktywnymi seniorami ze swoich środowisk uczestniczyli w kolejnej wycieczce z cyklu: „TURYSTYCZNIE PO OPOLSZCZYŹNIE” współfinansowanej ze środków Samorządu Województwo Opolskiego. Organizatorem wycieczki było Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu / BOZS ,z którym współpracujemy już od lat. Tym razem byliśmy w Biedrzychowicach, gdzie Pani Róża oprowadzała nas po Farskiej Stodole opowiadając historię niemalże każdej rzeczy, którą zgromadziła w tej przepięknie urządzonej przestrzeni muzealnej. Podziwialiśmy Jej pasję, miłość do miejscowości, w której się urodziła, w której żyli Jej rodzice, dziadkowie i prapradziadkowie. Z wielką pieczołowitością i miłością gromadzone przedmioty tworzą piękny obraz historii nie tylko Biedrzychowic, ale i całego Śląska. To była prawdziwa uczta dla duszy!

W Głogówku natomiast Pani Przewodniczka opowiedziała nam historię zamku i rodu Oppersdorffów – śląskich arystokratów. Zamek zachwyca kubaturą, tylko szkoda, że jest zdewastowany i czeka na odrestaurowanie! Zwiedziliśmy także kościół pw. Św. Bartłomieja. Jest to przepiękna gotycka świątynia, której nie można pominąć podczas zwiedzania. Zachwycił nas także kościół Św. Franciszka, którym od wieków opiekują się Franciszkanie. We wnętrzu kościoła znajduje się domek loretański, którego fundatorem był Jerzy III Oppersdorff. W domku tym znajduje się kopia figury Matki Boskiej z Loreto.

Dziękujemy organizatorom za wspaniale zorganizowaną wycieczkę. Do zobaczenia na kolejnej!

Zdjęcia w zakładce  GALERIA wyk.L.Kubalańca,A.Czarnecka,T.Sokołowska

Komunikat dla członków koła „Zaodrze”

Z uwagi  na wypowiedzenie nam lokalu przy ul. Prószkowskiej 7 XI p,,z dniem 15.07.2022,zawieszamy działalność w tym lokalu oczekując na lokal w innej lokalizacji.

Za utrudnienia przepraszamy.W sprawach członkowskich proszę kontaktować się telefonicznie z przewodniczącym na nr tel. 503 324 485 lub przez

pocztę email: kontakt@emeryci.opole.pl

Zarząd koła „Zaodrze”

Wycieczka do Mosznej w dniu 23.06.2022

23 czerwca  grupa członków koła „Zaodrze PZERiI   była z członkami   SEiR ZNP na  wspaniałej wycieczce w Mosznej w ramach realizacji programu”Bioróżnorodność na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Mosznej”. Po śniadaniu i  obejrzeniu upominków udaliśmy się podzieleni na dwie grupy na spacer po parku. Przewodnicy opowiadali różne legendy związane z zamkiem, mówili o bioróżnorodności w parku, o wiekowych drzewach, podziwialiśmy pomniki przyrody…
Po smacznym obiedzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Stadninę Koni Moszna /powstała w 1948r./- ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny.  Oglądaliśmy piękne klacze, klacze w zaawansowanej ciąży i „żłobek”/klacze ze źrebakami/.
Był to piękny dzień, pełen wrażeń!

( Zdjęcia z   wycieczki w zakładce  „Galeria” )

Wycieczka do Wrocławia

 

12.05.2022 na zaproszenie Sekcji Emerytów ZNP członkinie i członkowie Koła „Zaodrze” PZERiI uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Wrocławia, podczas której odwiedziliśmy Panoramę Racławicką i zwiedziliśmy Hydropolis. Panorama Racławicka jest po remoncie i zrobiła na nas wielkie wrażenie. Inicjatorem pierwszej polskiej panoramy był malarz Jan Styka, który w ten sposób pragnął uświetnić setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, przedstawiając bohaterstwo  i  zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez Aleksandra Tormasowa. Uroczyste udostępnienie panoramy odbyło się  5 czerwca 1894r we Lwowie.  Po wielu perturbacjach wojennych i powojennych, panorama ponownie została udostępniona publiczności 14.czerwca 1985r . Wielkie wrażenie robią obrazy batalistyczne rysowane w naturalnej wielkości, wysiłek walczących żołnierzy, którzy jakby zostali na moment zatrzymani w kadrze. Wysiłki koni podczas bitwy przedstawione przez Kossaka oddają w pełni zmagania żołnierzy. Warto było odświeżyć sobie karty z naszej historii i przenieść się   do odległych , a jakże nam bliskich, czasów walki o niepodległość Polski.

Następnie udaliśmy się do Hydropolis. Jest to unikatowe centrum wiedzy o wodzie, które łączy  edukację z nowoczesną  formą wystawienniczą. Hydropolis zlokalizowane jest w XIX-to wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Spacer po tym obiekcie dostarczył nam wielu wrażeń, poszerzył znacznie wiedzę o występowaniu wody na ziemi i w kosmosie.

Wspaniała „podróż” z wodą w roli głównej.

Po smacznym obiedzie, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Opola.

Dziękujemy Teresie Sokołowskiej, Przewodniczącej Sekcji Emerytów ZNP Opole za zaproszenie do udziału w wycieczce. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.

Zdjęcia z wycieczki zamieszczamy w galerii

Konferencja „Pora na Seniora”

Pora na Seniora plakat-1
Pora na Seniora plakat-2
Zapisy prowadzone są online, za pośrednictwem formularza Google:

Ilość uczestników wydarzenia jest ograniczona!

W razie pytań zapraszam do kontaktu mailowego/telefonicznego.

Z wyrazami szacunku,

Natalia Jahn

Koordynatorka do spraw rejestracji konferencji „Pora na Seniora”
Tel: +48 885 436 935 | E-mail: LORP@opole.ifmsa.pl

 

Wycieczka do Wrocławia

W dniu 12.05.2022 r. jest organizowana wycieczka  do Wrocławia.

Zbiórka 12-go maja 2022 r. ( czwartek )

o godz. 9.15 na placu, przed kinem „Helios” przy „Solarisie”

W programie wycieczki :

1-Zwiedzanie Panoramy Racławickiej  po remoncie  ( około 40 min ) czas wolny- możliwy catering dla osób chętnych na obiad

2-od godz. 15.30 zwiedzanie Muzeum Wody „Hydropolis” ( ok. 2 godz. )

Powrót do  Opola 19.30 – 20.00

Koszt wycieczki :

- 100,00 złotych  ( w tym bilety wstępu  + podróż autokarem)

- Ponadto dla chętnych w czasie przerwy  obiad z dodatkową opłatą -   29,00 zł

 – W przypadku mniejszej ilości  chętnych  niż 50 –  dodatkowa opłata  do autobusu – 10,00 zł

Zapisy pod nr tel 503 324 485   do 5.05.2022

Spektakl w EKOSTUDIU 1.04.2022 godz. 19,07

OSTATNI TRAMWAJ – Spektakl w ramach    projektu ROPS –1

KWIETNIA 2022 godz. 19:07

1 kwietnia – piątek – godz. 19:07

teatr Opole, tear w Opol, teatr Opolski. teatr,
        teatru, opole teatr, bilety Opole, przedstawienie Opole,
        sztuka, w teatrze,

Organizacja i przeprowadzenie aktywizacji kulturalnej dla seniorów w formie warsztatów stacjonarnych, terapii zajęciowej w miejscu pobytu osób niesamodzielnych oraz w ośrodkach kulturalnych w ramach projektu pn.

„Opolski senior – zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom”

„Ostatni tramwaj” – 01 KWIETNIA 2022 roku, godz. 19:07

Drodzy Widzowie!

Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do Teatru Ekostudio na spektakl pt.: „OSTATNI TRAMWAJ”.

01 KWIETNIA 2022 roku, o godz. 19:07

Jest to historia z ulicy o wielkich marzeniach samotnych ludzi…

Wystąpią: Grażyna Misiorowska oraz Waldemar Kotas.

Bezpłatny spektakl dla seniorów.

Czas trwania spektaklu: 80 minut.