4.09.2022 uczestniczyliśmy w Wojewódzkich Dożynkach W Branicach.Przepiękne święto świetnie zorganizowane a od koron dożynkowych trudno było oderwać wzrok.Dziękujemy Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego za umożliwienia nam uczestniczenia w tak wspaniałej uroczystości.
W kolejnej wycieczce z cyklu „Turystycznie po Opolszczyżnie” wzięli udział członkinie i członkowie Koła „Zaodrze” PZERiI w ramach współpracy FSSWO.
31.08.2022r. członkinie i członkowie Forum Seniorów Samorządu Województwa Opolskiego wraz z aktywnymi seniorami ze swoich środowisk uczestniczyli w kolejnej wycieczce z cyklu: „TURYSTYCZNIE PO OPOLSZCZYŹNIE” współfinansowanej ze środków SamorząduWojewództwo Opolskiego. Organizatorem wycieczki byłoWojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Opolu / BOZS ,z którym współpracujemy już od lat. Tym razem byliśmy w Biedrzychowicach, gdzie Pani Róża oprowadzała nas po Farskiej Stodole opowiadając historię niemalże każdej rzeczy, którą zgromadziła w tej przepięknie urządzonej przestrzeni muzealnej. Podziwialiśmy Jej pasję, miłość do miejscowości, w której się urodziła, w której żyli Jej rodzice, dziadkowie i prapradziadkowie. Z wielką pieczołowitością i miłością gromadzone przedmioty tworzą piękny obraz historii nie tylko Biedrzychowic, ale i całego Śląska. To była prawdziwa uczta dla duszy!
W Głogówku natomiast Pani Przewodniczka opowiedziała nam historię zamku i rodu Oppersdorffów – śląskich arystokratów. Zamek zachwyca kubaturą, tylko szkoda, że jest zdewastowany i czeka na odrestaurowanie! Zwiedziliśmy także kościół pw. Św. Bartłomieja. Jest to przepiękna gotycka świątynia, której nie można pominąć podczas zwiedzania. Zachwycił nas także kościółŚw. Franciszka, którym od wieków opiekują się Franciszkanie. We wnętrzu kościoła znajduje się domek loretański, którego fundatorem był Jerzy III Oppersdorff. W domku tym znajduje się kopia figury Matki Boskiej z Loreto.
Dziękujemy organizatorom za wspaniale zorganizowaną wycieczkę. Do zobaczenia na kolejnej!
Zdjęcia w zakładce GALERIA wyk.L.Kubalańca,A.Czarnecka,T.Sokołowska
Z uwagi na wypowiedzenie nam lokalu przy ul. Prószkowskiej 7 XI p,,z dniem 15.07.2022,zawieszamy działalność w tym lokalu oczekując na lokal w innej lokalizacji.
Za utrudnienia przepraszamy.W sprawach członkowskich proszę kontaktować się telefonicznie z przewodniczącym na nr tel. 503 324 485 lub przez
23 czerwca grupa członków koła „Zaodrze PZERiI była z członkami SEiR ZNP na wspaniałej wycieczce w Mosznej w ramach realizacji programu”Bioróżnorodność na terenie zespołu zamkowo-parkowego w Mosznej”. Po śniadaniu i obejrzeniu upominków udaliśmy się podzieleni na dwie grupy na spacer po parku. Przewodnicy opowiadali różne legendy związane z zamkiem, mówili o bioróżnorodności w parku, o wiekowych drzewach, podziwialiśmy pomniki przyrody…
Po smacznym obiedzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Stadninę Koni Moszna /powstała w 1948r./- ośrodek hodowli koni sportowych oraz ośrodek sportowy i turystyczny. Oglądaliśmy piękne klacze, klacze w zaawansowanej ciąży i „żłobek”/klacze ze źrebakami/.
Był to piękny dzień, pełen wrażeń!
12.05.2022 na zaproszenie Sekcji Emerytów ZNP członkinie i członkowie Koła „Zaodrze” PZERiI uczestniczyli we wspaniałej wycieczce do Wrocławia, podczas której odwiedziliśmy Panoramę Racławicką i zwiedziliśmy Hydropolis. Panorama Racławicka jest po remoncie i zrobiła na nas wielkie wrażenie. Inicjatorem pierwszej polskiej panoramy był malarz Jan Styka, który w ten sposób pragnął uświetnić setną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej, przedstawiając bohaterstwo i zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez Aleksandra Tormasowa. Uroczyste udostępnienie panoramy odbyło się 5 czerwca 1894r we Lwowie. Po wielu perturbacjach wojennych i powojennych, panorama ponownie została udostępniona publiczności 14.czerwca 1985r . Wielkie wrażenie robią obrazy batalistyczne rysowane w naturalnej wielkości, wysiłek walczących żołnierzy, którzy jakby zostali na moment zatrzymani w kadrze. Wysiłki koni podczas bitwy przedstawione przez Kossaka oddają w pełni zmagania żołnierzy. Warto było odświeżyć sobie karty z naszej historii i przenieść się do odległych , a jakże nam bliskich, czasów walki o niepodległość Polski.
Następnie udaliśmy się do Hydropolis. Jest to unikatowe centrum wiedzy o wodzie, które łączy edukację z nowoczesną formą wystawienniczą. Hydropolis zlokalizowane jest w XIX-to wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Spacer po tym obiekcie dostarczył nam wielu wrażeń, poszerzył znacznie wiedzę o występowaniu wody na ziemi i w kosmosie.
Wspaniała „podróż” z wodą w roli głównej.
Po smacznym obiedzie, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Opola.
Dziękujemy Teresie Sokołowskiej, Przewodniczącej Sekcji Emerytów ZNP Opole za zaproszenie do udziału w wycieczce. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.
OSTATNI TRAMWAJ – Spektakl w ramach projektu ROPS –1
KWIETNIA 2022 godz. 19:07
1 kwietnia – piątek – godz. 19:07
Organizacja i przeprowadzenie aktywizacji kulturalnej dla seniorów w formie warsztatów stacjonarnych, terapii zajęciowej w miejscu pobytu osób niesamodzielnych oraz w ośrodkach kulturalnych w ramach projektu pn.
„Opolski senior – zapewnienie wsparcia osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom”
„Ostatni tramwaj” – 01 KWIETNIA 2022 roku, godz. 19:07
Drodzy Widzowie!
Z ogromną przyjemnością zapraszamy Państwa do Teatru Ekostudio na spektakl pt.: „OSTATNI TRAMWAJ”.
01 KWIETNIA 2022 roku, o godz. 19:07
Jest to historia z ulicy o wielkich marzeniach samotnych ludzi…
Wystąpią: Grażyna Misiorowska oraz Waldemar Kotas.